Druk 3d w przemyśle i jego zastosowanie w produkcji części samochodowych

Druk 3d w przemyśle i jego zastosowanie w produkcji części samochodowych

Wraz z popularnością druku 3D oraz usługi skanowania 3D rosną możliwości w branży automotive.

Koncerny samochodowe używają druku 3D nie tylko na etapie projektowania nowych pojazdów, ale również w produkcji pojazdów wykonywanych w małym nakładzie. Na naszych oczach wyłania się przemysł 4.0, który umożliwi produkcję na zamówienie w skali  produkcji przemysłowej. Coś co do niedawna wydawało się niemożliwe, powoli staje się rzeczywistością.

Już w 2014r. firma Local Motors zaprezentowała pierwszy pojazd elektryczny o nazwie Strati zbudowany w oparciu o druk 3D.

Strati – Samochód wydrukowany w 3D
Strati – widok z tyłu

Ten 2 miejscowy pojazd wywołał duże zainteresowanie. Oferował zasięg niespełna 200km oraz prędkość maksymalną 64km/h.

Hobbyści i amatorzy również czerpią garściami ze zdobyczy nowych technologii. Dobrym przykładem jest tuning i dorabianie części w technologii 3D.

Powszechny druk 3d umożliwia hobbystom dorabianie zmodyfikowanych części do swoich aut. Dobrym przykładem, może być modyfikacja układu dolotowego w samochodzie Lexus IS 200. Firma 3D Innowacje na zlecenie klienta zaprojektowała w oprogramowaniu CAD oraz wydrukowała customowy element układu dolotowego.

Lexus IS 200 modyfikacja dolotu

Więcej na temat tego zlecenia można znaleźć tutaj.

Nieocenionym narzędziem jest również skaner 3D. Z jego pomocą można odtwarzać symetryczne części pojazdów których dostępność na rynku jest mocno ograniczona. Zdjęcie geometrii z przedmiotu umożliwia bowiem utworzenie modelu w lustrzanym odbiciu a następnie na podstawie modelu utworzenie formy lub wydruk metodą przyrostową gotowego modelu. Dobrym przykładem takiego zastosowania jest zeskanowanie lewej strony spoilera Audi RS8 oraz wykonanie modelu brakującej prawej strony.

Zdjęcie

Więcej informacji na stronie naszego bloga. Możliwości technologiczne są bardzo duże. Inżynieria odwrotna może być przydatna również w modyfikacjach wnętrza pojazdu. Mowa tutaj o skanowaniu deski rozdzielczej pojazdu celem zaprojektowania przejściówki do montażu niestandardowego zestawu audio, czy obudów dodatkowych wskaźników parametrów silnika.

Adapter wyświetlacza LCD do deski rozdzielczej. Źródło: Dash Cluster Inserts & Custom 3D Prints
Podziel się:

SKONTAKTUJ SIĘ