Zastosowanie druku 3D w projektowaniu i budowie prototypów

Zastosowanie druku 3D w projektowaniu i budowie prototypów

W nieustannie rozwijającej się technologii wykorzystanie druku 3D w projektowaniu i budowie prototypów jest coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, bowiem jest to łatwiejsza, szybsza i bezpieczniejsza metoda tworzenia różnych produktów. Co ciekawe dzięki drukarkom 3D mogą być tworzone akcesoria o różnych rozmiarach ze wszystkich dziedzin życia, nawet medycyny.

Zastosowanie druku 3D

Jak już wspomniano, nowoczesna technika produkowania różnych rzeczy zawładnęła praktycznie w każdej branży. Począwszy od zabawek, przedmiotów codziennego użytku, opakowań, elektroniki, poprzez narzędzia, meble, części motoryzacyjne, a skończywszy na sztucznych organach w medycynie.

Jest to niesamowity przełom w nauce, który pozwala na tworzenie zarówno prostych w budowie, jak i skomplikowanych elementów przy użyciu specjalnej drukarki 3D i materiałów. Jest to proces, który nie wymaga wielu narzędzi, ciężkich maszyn i niebezpiecznych warunków, które zazwyczaj są obecne w fabrykach przemysłowych.

Jak wygląda drukowanie 3D?

Biorąc za przykład druk 3D w budowie prototypu kolumn audio, które mają być docelowo podłączone do urządzenia grającego i jednocześnie mają ciekawy, okrągły kształt, możemy wyróżnić kilka etapów pracy. Warto jednak na początku zaznaczyć, że tego typu projekt byłby ciężki do zrealizowania, jeśli kolumny miałyby być produkowane w klasycznej technologii gięcia, szlifowania i frezowania materiału.

1. Wykonanie projektu i modelowanie 3D

Przy użyciu specjalnego programu komputerowego, który jest kompatybilny z drukarką 3D, kompatybilny powinien być slicer, program komputerowy do modelowania nie musi być tworzony jest projekt, który określa budowę, kształt oraz sieć ułożenia materiałów, a co za tym idzie jego grubość, twardość i gęstość.

2. Poprawki i przygotowania brył do finalnego druku 3D

Po nadaniu kształtu należy dopracować szczegóły projektu. kolor, strukturę powierzchni oraz rozmiar. W tym przypadku będą dwie kuliste części kolumn audio.

3. Druk 3D kolumny audio

Nowoczesna technologia drukowania 3D jest bezobsługowa. Po zadaniu odpowiednich parametrów, urządzenie drukujące przez kolejne minuty bądź godziny, w zależności od stopnia zaawansowania produktu, będzie drukowało kolumny audio. Po tym etapie nie pozostaje nic innego jak sprawdzenie kompatybilności z resztą elementów elektronicznych oraz podłączenie ich do sprzętu grającego.

Zalety i podsumowanie druku 3D w projektowaniu i budowie prototypów kolumn audio

Niewątpliwie dużym plusem techniki druku 3D jest nieograniczona możliwość w produkcji. Wszystko, co można zaprojektować w programie, może być stworzone przez nowoczesne drukarki 3D. Zastosowanie druku 3D jest coraz bardziej powszechne we wszystkich branżach. Szybkie, tanie i bezobsługowe, a co za tym idzie znacznie bardziej bezpieczne od klasycznych technik produkcji.

Własne projekty można realizować w zaciszu domowym po uprzednim wyspecjalizowaniu się lub poprzez ich zlecenie takim firmom jak my. Opracujemy dokładnie projekt i wyślemy komendę drukowania do drukarki. Urządzenie zrobi resztę za nas. Nie ma nic prostszego niż druk 3D!

Zachęcamy do zapoznania się także z takimi tematami jak:

Podziel się:

SKONTAKTUJ SIĘ