W sieci można znaleźć wiele artykułów na temat programów do modelowania 3D. Niestety zazwyczaj treść dotyczyła porównania podstawowych cech programów i ich interfejsów. Zawsze brakowało mi informacji na temat przydatności tych programów w inżynierii odwrotnej…
W tym artykule zatem skupię się na możliwości obróbki plików STL
FreeCAD
Bardzo fajny program dość mocno rozwijany. Choć został zaprojektowany do pracy na bryłach, a nie siatkach, to umożliwia konwersję do „solida”.
Wygląd programu FreeCAD
Bez problemu zamienisz mniej rozbudowany skan 3D na bryłę. Aby to zrobić postępuj wg instrukcji:
- Przełącz się na moduł część.
- Wybierz siatkę i przejdź do Część → Utwórz kształt z siatki lub naciśnij przycisk części ShapeFromMesh.
- Kliknij OK w oknie dialogowym.
- Wybierz nowo utworzony kształt. Przejdź do części → Konwertuj na bryłę.
- Wybierz nowo utworzoną bryłę. Przejdź do Część → Popraw kształt lub naciśnij Część przycisk RefineShape.
DSM
W DSM możesz zaimportować plik STL do projektu, a następnie wykonać na nim kilka bardzo podstawowych operacji jako pliku STL.
Widok programu Design Spark Mechanical
Możesz zmienić rozmiary otworów itp. Dwukrotne kliknięcie krawędzi otworu spowoduje zaznaczenie wewnętrznej powierzchni otworu i możesz go pociągnąć do dowolnego rozmiaru. Możesz również wybrać płaską powierzchnię i pociągnąć ją do dowolnej grubości. Nie będziesz w stanie zrobić nic więcej. Jeśli chcesz dodać otwory, możesz wybrać cały obiekt STL, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „połącz ściany”, aby zamienić rozbite płaskie powierzchnie STL w grupy powierzchni i scalić je. Następnie możesz dodać otwory itp., ale nie będziesz w stanie zmienić rozmiaru otworów z oryginalnego pliku STL. Możesz, ale nie musisz, zaokrąglić krawędzie itp. w zależności od kształtu oryginalnego obiektu STL. Po prostu musisz się z tym bawić, aby zobaczyć, co możesz zrobić, gdy obiekt jest STL i po przekształceniu go w bryłę.
Czasami istnieje potrzeba eksportu bryły do płaskiego pliku DXF, tutaj DSM również radzi sobie bardzo dobrze.
Meshmixer
Meshmixer nie jest może programem typu CAD, ale jest nieoceniony w obróbce modeli siatkowych.
Widok okna programu Meshmixer
Dzięki niemu wyczyścisz zeskanowany model 3D, zamienisz „pusty” model na „pełny” celem podziału na 2 lub więcej elementów. Nieocenione również są narzędzia do obróbki siatki jak np. wygładzanie, funkcja automatycznego naprawiania nieciągłości w modelu. Brakuje niestety możliwości eksportu modelu do formatu IGS czy STEP.
Netfabb
Kolejne szybkie narzędzie do pracy na siatkach.
Widok okna programu Netfabb
W darmowej wersji tego programu szybko ustalisz orientację modelu, przeskalujesz go, jak również podzielisz duży model na mniejsze części.
W inżynierii odwrotnej często trzeba korzystać z wielu programów aby osiągnąć zamierzony cel. Zwłaszcza jeśli jesteśmy skazani jedynie na bezpłatne aplikacje. Polecam zapoznać się z przedstawionym powyżej programami.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą na projektowanie CAD i inżynierię odwrotną. Pracujemy na licencjach SolidWorks Premium oraz skanerach firmy Einscan.